• Japońska zielona herbata

  • Pakujemy na prezenty

zielona herbata matcha


Matcha

Matcha jest tradycyjną japońską herbatą ceremonialną, stosowaną w ceremonii picia herbaty. Wysokiej jakości matcha (z najlepszych liści), dzięki dużej zawartości aminokwasów, ma słodkawy jedwabisty smak. Matcha niższej jakości to tzw. matcha kulinarna, wykorzystywana w kuchni do wypieków, lodów, innych deserów czy napojów (nie jest polecana do picia - będzie gorzka i niesmaczna).

Matcha to nie jest zwykła zielona herbata. Matcha jest wyjątkowa zarówno jeśli chodzi o jej uprawę jak i sposób przetwarzania. Aby powstała matcha krzewy herbaty muszą być zacienione specjalnymi matami przez 3 tygodnie przed zbiorami po to, aby roślina spowolniła swój wzrost. W okresie spowolnionego wzrostu krzewy herbaty produkują i gromadzą w liściach więcej chlorofilu (odpowiedzialnego za ten niesamowicie zielony kolor), a przede wszystkim aminokwasów (w tym L-teaniny), kofeiny oraz wiele cennych witamin i minerałów. Zbiór herbaty jest ręczny, liście suszone są na płasko, a po wysuszeniu i usunięciu łodyżek/ogonków ścierane są na proszek. Ścieranie odbywa się w specjalnych kamiennych żarnach i trwa długo, bowiem kamienie w żarnach nie mogą rozgrzać się za bardzo, co zmieniłoby smak herbaty. W przypadku herbaty matcha spożywamy całe liście (w postaci sproszkowanej) razem z ich cennymi składnikami, a więc wszystkie te składniki spożywamy w całości. Pobudzające działanie kofeiny zawartej w matcha jest uzupełniane przez relaksacyjne właściwości L-teaniny, co daje spokojniejszy strumień energii. Polecamy matchę jako doskonałą alternatywę dla kawy.

Wymagający dużo pracy, czasochłonny i ręczny sposób produkcji herbaty, w którym zbierane są tylko najwyższej jakości liście, wpływa niestety na jej cenę. W przypadku herbaty matcha sprawdza się zasada, że im droższa tym lepsza.

zielona herbata matchaJak rozpoznać wysokiej jakości herbatę matcha?

  1. Pochodzenie: najlepszej jakości matcha pochodzi z Japonii
  2. Cena: wysokiej jakości herbata matcha to zwykle cena minimum 70 zł za 30g. Lub drożej.
  3. Kolor: wysoka zawartość chlorofilu nadaje herbacie piękny, intensywny, jasnozielony kolor. Niskiej jakości matcha ma kolor ciemny, brązowo-żółty.
  4. Smak: wysoka zawartość L-teaniny nadaje herbacie delikatny, słodki, roślinny smak i kremową konsystencję. Niskiej jakości matcha ma gorzki smak.

Należy również rozróżnić herbatę matcha od zwykłej sproszkowanej zielonej herbaty. Nie każda zielona herbata w proszku to matcha!!! 

Matcha musi być uprawiana i przetwarzana w powyżej opisany sposób. Tylko wówczas zawiera wszystkie cenne składniki, dla których ją pijemy. Zwykła zielona herbata w proszku może być wytworzona z jakiejkolwiek zielonej herbaty, która zostania sproszkowana. Taka herbata jest zwykle użytkowana do celów kulinarnych.

zielona herbata matcha


CO TO JEST MATCHA?

Matcha to wysokiej jakości zielona herbata w postaci sproszkowanej. Pochodzi z Japonii. Aby powstała matcha liście herbaty muszą by uprawiane w specjalny sposób pod zacienieniem, a następnie zmielone na kamiennych żarnach. Proszek matcha jest ubijany z gorącą woda i spożywany w całości.