• Japońska zielona herbata

  • Pakujemy na prezenty

Wszystkie rodzaje herbaty pochodzą z rośliny camellia sinensis. 

Zielona herbata zawdzięcza swą nazwę zielono-żółtemu kolorowi naparu, powstałemu przy parzeniu niefermentowanych i prawie nieprzetworzonych liści tego krzewu. Jest uważana za jeden z najzdrowszych napojów, zwłaszcza gdy pochodzi z certyfikowanych, sprawdzonych plantacji ekologicznych.


zielona herbata właściwościWartości odżywcze zielonej herbaty


Istnieje wiele opinii dotyczących zielonej herbaty i przypisujących jej różnorodne właściwości zdrowotne, od pomocy w utracie wagi po profilaktykę antynowotworową. Dowody na poparcie tych twierdzeń są jednak niejednoznaczne. Niektóre z nich dowodzą, że osoby pijące zieloną herbatę mają niższy współczynnik zapadania na niektóre nowotwory, lecz potrzebne są dalsze badania, aby to potwierdzić. Istniejące wyniki badań klinicznych nie dają  bowiem jednoznacznych odpowiedzi.

Zielona herbata wykazuje generalnie więcej korzyści zdrowotnych niż czarna, głównie ze względu na niski stopień przetworzenia zielonej herbaty. Zielona herbata ma dużo wyższą zawartość ochronnych polifenoli. Głównymi polifenolami zawartymi w zielonej herbacie są flawonoidy, z których najbardziej aktywne są katechiny i galusan epigallokatechiny (EGCG). Działają one jako silne przeciwutleniacze. 

Przeciwutleniacze zapobiegają uszkodzeniom komórek przez wolne rodniki i mają wpływ na zmniejszanie stanów zapalnych w organizmie. W związku z tym uważane są za składniki chroniące  organizm przed chorobami i stanowią ważną część zdrowej diety. Przeciwutleniacze można znaleźć w owocach, warzywach i innych nieprzetworzonych produktach. W znacznej ilości występują one również w zielonej herbacie i w ramach zbilansowanej diety zielona herbata może być ich znakomitym źródłem. Wśród różnych rodzajów zielonej herbaty najwięcej przeciwutleniaczy zawiera herbata matcha.


właściwości zielonej herbatyIle kofeiny zawiera zielona herbata?


Zielona herbata zawiera kofeinę (nazywaną w herbacie teiną), chociaż różne marki i odmiany tej herbaty mogą się znacznie różnić między sobą. Najwięcej kofeiny wśród zielonych herbat zawiera herbata matcha.

Zielona herbata nie zawiera tak dużo kofeiny jak kawa, ale wystarczająco dużo dla wywołania efektu pobudzenia organizmu. Przeciętnie, jedna filiżanka zielonej herbaty zawiera ok. 35-80 mg kofeiny, w porównaniu do ok. 100-400 mg kofeiny zawartej w filiżance kawy.

Jednak, oprócz kofeiny, zielona herbata zawiera także aminokwas L-teaninę, która ma uspakajający, odprężający wpływ na nasz organizm. W związku z mniejszą zawartością kofeiny i jednocześnie odprężającym działaniem L-teaniny zielona herbata powoduje inny rodzaj dopływu energii: stabilny, dłuższy, rozłożony równomiernie w czasie. Wiele osób uważa, że picie zielonej herbaty zwiększa ich poziom energii, koncentrację i nastrój. Zielona herbata a poziom żelaza


Zielona herbata zawiera taniny (garbniki roślinne), które mogą zakłócać wchłanianie żelaza. W związku z tym dietetycy zalecają, aby nie pić zielonej herbaty razem z posiłkami bogatymi w żelazo. Najlepiej zachować godzinny odstęp po takim posiłku, przed wypiciem filiżanki herbaty. Z tego powodu również kobiety w ciąży powinny uważać na nadmierne spożycie zielonej herbaty.


zielona herbata właściwościRADA:

Jeśli cenimy sobie wartości zdrowotne zielonej herbaty, to warto wybierać:

  • zieloną herbatę ekologiczną - z certyfikowanych plantacji, z badaniami na zawartość pestycydów
  • zieloną herbatę liściastą wysokiej jakości (herbata w torebkach składa się najczęściej z pyłu pozostałego po produkcji herbat liściastych)
  • zieloną herbatę odpowiednio przechowywaną i pakowaną, aby nie uległa utlenieniu/zwietrzeniu i nie straciła swoich właściwości.